31ـ امپراطوری ربا


در این جلسه چگونگی شکل‌گیری بازار اسلامی و نیز نحوه عرضه و تقاضا در این بازار مورد بررسی قرار گرفته است.


هو الحکیم

کرسی نظریه‌پردازی دانش دکترینولوژی –  طرح‌ریزی استراتژیک کلبه کرامت

مجموعه جلسات شورش علیه طمع

عنوان جلسه: امپراطوری ربا

 

دریافت ویدئو جلسه

 

 

موضوع تدریس:

در این جلسه چگونگی شکل‌گیری بازار اسلامی و نیز نحوه عرضه و تقاضا در این بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

مستند تدریس شده: رازهای پنهان پول –  قسمت دوم

در قسمت دوم این مستند، مایک ملونی به بررسی علل صعود و سقوط تمدن‌ها و رابطه‌ی آن با سیستم پول بدون پشتوانه (Currency) و با پشتوانه طلا و فلزات گران‌بها (Money) می‌پردازد. او معتقد است که امپراطوری‌های عظیم با کنار گذاشتن سکه‌های طلا و خلق سکه‌های ناخالص باعث فروپاشی سیستم مالی و در نهایت افول تمدنی خود شده‌اند.

محورهای مستند:

1. در 680 سال قبل از میلاد، طلا و نقره به سکه‌های هم‎‌اندازه ضرب شدند که این امر سبب شد تا طلا و نقره به پول رسمی تبدیل شوند.

2. اولین بازار آزاد جهانی تحت تأثیر برابری قیمت‌ها حاصل از سکه‌های طلا و نقره در آتن شکل گرفته بود.

3. یکی از علل سقوط تمدن یونان کاهش ارزش سکه‌های طلا یا به عبارتی کسری بودجه و تورم حاصل از جنگ بوده است.

4. تمدن اقتصادی امروزه غرب در حال فروپاشی است چرا که این سیستم اقتصادی به سمت کاهش ارزش پول حرکت می‌کند.

5. در طول تاریخ، تمدن‌های مختلف همواره از سیستم مالی با پشتوانه به سیستم مالی بدون پشتوانه در نوسان بوده‌اند.

6. دولت‌ها برای تامین مخارج جنگ و تامین هزینه‌های خود  با خلق پول بدون پشتوانه و کاهش ارزش پول، ثروت مردم را غارت می‌کنند.

7. امروزه کشورها و مردم تحت استعمار بانک‌ها هستند درحالی که در گذشته کشورها اغلب مستعمره‌ی سایر کشورها بودند.

8. جنگ جهانی دوم زمینه‌ را برای شکل‌گیری نظام پول جهانی با پشتوانه دلار پدید آورد که این امر موجب رشد اتفاقی اقتصاد آمریکا شد.

پلت‌های تدریس شده:

در چرخه بازار اسلامی دو بازار اولیه و ثانویه تعریف می‌شود. در بازار اولیه، خدا و مومنین عرضه‌کننده و متقاضی هستند. در این بازار دو فرآیند غیبی رزق و برکت موضوعیت دارد که یدالله (دست نامرئی خدا) تنظیم کننده آن از عالم غیب است و مومنین در آن دخالتی ندارند. در فرآیند رزق در بازار اولیه، روزی همه جنبندگان توسط خدا مقدر و مقرر می‌شود و هیچ کسی جز خدا قدرت دخل و تصرف در تعیین آن را ندارد و افزایش و کاهش رزق و روزی نیز به دست اوست و برای هرکس که بخواهد روزی را گشاده یا تنگ می‌کند. در اینجا خدا رزق را عرضه می‌کند و مومن متقاضی است. در فرآیند برکت که آخرین مرحله از چرخه بازار اسلامی است، خدا نیز به سپاس مبایعه و انفاقی که مومنین در فرآیند دوم و سوم رقم زدند به مال و نفوس آنها برکت می‌دهد و برکت نیز همانند رزق به دست خداست. در اینجا مومنین مال و نفس خود را عرضه می‌کنند و خدا متقاضی است.

در بازار ثانویه، جمیع مومنین عرضه‌کننده و متقاضی هستند. در این بازار دو فرآیند عینی بیع و انفاق موضوعیت دارد که در کنار یدالله (دست نامرئی خدا)، قوانین وضعی دولت‌های اسلامی نیز در تنظیم آن دخالت دارد. در فرآیند بیع در بازار ثانویه، مومنین از آنچه که خدا به آنها روزی داده با یکدیگر داد و ستد و معامله می‌کنند و در فرآیند انفاق با داد و ستدی که در قالب قرض الحسنه، صدقه و زکات با یکدیگر انجام می‌دهند رزق خدا دادی را در یک چرخه اقتصادی بین افراد جامعه گسترش می‌دهند. با انفاقی که مردم صورت می‌دهند در واقع با خدا معامله انجام داده‌اند؛ در اینجا بازار ثانویه دوباره به بازار اولیه منتج می‌شود و خدا روزی آنها را هفت‌صد برابر می‌کنند و در آخر نیز برکت می‌دهد و این فرآیند چرخه‌ای در بازار اسلامی دوباره طی می‌شود.

 

 دانلود PDF 

پلت‌های جلسه 522 کلبه‌کرامت: