نابرابری اقتصادی در رشد درآمد / 31% ابرطبقه ، 0.4% اقشار دیگر جامعه


…در حال حاضر نابرابری درآمدی در آمریکا به بالاترین میزان خود از سال 1928 در این کشور رسیده است. پیشتر نیز رئیس کل بانک مرکزی آمریکا نسبت به ادامه روند نابرابری درآمدی در این کشور ابراز نگرانی کرده بود…


 85 نفر از ثروتمندترین افراد جهان ثروتی معادل 3.5 میلیارد نفر از جمعیت کل جهان را دارند. از سوی دیگر 1 درصد جمعیت ثروتمند جهان با دراختیار داشتن ثروتی معادل 110 هزار میلیارد دلار،‌ 65 برابر کل ثروت 3.5 میلیارد جمعیتِ پایینِ جهان صاحب دارایی هستند.

در ایالات‌متحده فاصله‌ی طبقاتی و نابرابری درآمدی در سال‌های رکود اقتصادی و پس از آن افزایش یافته است. طی برنامه‌ی «بهبود اقتصادی» پس از رکود در آمریکا، 1 درصد ثروتمند جمعیت آمریکا 95 درصد از رشد اقتصادی سال‌های پس از رکود در این کشور را به خود اختصاص داده‌اند و این در حالی است که 90 درصد شهروندان آمریکایی فقیرتر شده‌اند.

بر اساس تحقیق انجام شده توسط موسسه آکسفوم، در صورت ادامه همین روند در جهان، فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر خواهند شد. این تحقیق نشان داده است که در حال حاضر فرصت‌های تحصیلی خوب، مالیات پایین و همچنین بهترین خدمات بهداشتی و درمانی در اختیار افراد ثروتمند جهان قرار دارد و این مسئله می‌تواند در طول نسل‌های آینده نیز ادامه پیدا کند.

این گزارش می‌افزاید مردم جوامع روزبه‌روز بیشتر از نظر اقتصادی و سیاسی از یک‌دیگر فاصله می‌گیرند و با افزایش تنش‌های اجتماعی این مسئله می‌تواند به شکست اجتماعی منجر شود.نابراری اقتصادیبنا به گزارشی که در ماه سپتامبر از سوی دانشگاه کالیفرنیا منتشر شده است، در حالی‌که در بین سال‌های 2009 تا 2012 درآمد 99 درصد جامعه آمریکا تنها 0.4 درصد رشد داشته است، درآمد 1 درصد جمعیت ثروتمند این کشور 31.4 درصد افزایش یافته است. در حال حاضر نابرابری درآمدی در آمریکا به بالاترین میزان خود از سال 1928 در این کشور رسیده است. پیشتر نیز رئیس کل بانک مرکزی آمریکا نسبت به ادامه روند نابرابری درآمدی در این کشور ابراز نگرانی کرده بود.

افزایش نابرابری درآمدی و اجتماعی فقط به آمریکا محدود نمی‌شود؛ به طوری که بر اساس آخرین مطالعات، 70 درصد جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که نابرابری اقتصادی و فاصله طبقاتی در آن‌ها طی سال‌های گذشته و در طول بحران‌های اقتصادی اخیر در جهان بیشتر شده است.

شرایط بهبود اقتصادی در جهان نیز در حال حاضر نگران‌کننده است و به نظر می‌رسد به دلیل بحران‌های اقتصادی و سیاسی موجود در سطح جهان و به‌خصوص اروپا، روند اقتصادی آن‌چنان که مورد انتظار بود نمی‌تواند توقعات کشورهای توسعه‌یافته را برآورده کند. به عنوان مثال به دلیل درگیرشدن آلمان در تحریم روسیه، روند بهبود اقتصادی نه تنها در این کشور به گونه‌ای متوقف‌شده است، بل‌که به نظر بسیاری از کارشناسان، این کشور در حال سقوط مجدد به باتلاق رکود اقتصادی طی چند ماه آینده است.

خبرگزاری فارس

اصل این پژوهش را می‌‍توانید از این‌جا دریافت کنید.