گروه ضربت اقدام مالی


گروه ضربت اقدام مالی را می‌توان یکی از اجزای ترتیب نیروی دشمن در جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرد.


«گروهِ ضربتِ اقدامِ مالی»[1] به‌عنوان یک سازمان بین‌دولتی از سال 1989 میلادی با مصوبه‌ی هفت کشور صنعتی یا «گروه هفت G7» تشکیل شده است. این نهاد ذیل «سازمان همکاری اقتصادی و توسعه»[5] در فرانسه فعالیت می‌کند. وظیفه‌ی گروهِ ضربتِ اقدامِ مالی، تنظیم استانداردها و ارتقای موثر سنجه‌های قانونی و اجرایی برای مبارزه با پول‌شویی[3]، تامین مالی تروریسم[2] و دیگر تهدیداتی است که پکپارچگی سیستم مالی بین‌المللی را تهدید می‌کند.

نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که در این سازمان مفاهیمی مثل پول‌شویی یا تروریسم می‌بایست با عینک آمریکایی نگریسته شود. به عنوان مثال جنبش‌های مقاومت مثل حزب‌الله لبنان، یا سازمان‌های نظامی مانند سپاه پاسداران از نگاه آمریکا گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی محسوب می‌شوند. طبق همین معیار اگر به وب‌سایت گروه ضربت اقدام مالی مراجعه شود، در بخش کشورها و بر روی نقشه، 12 کشور جزو سرزمین‌های با ریسک بالا ارزیابی شده‌اند که ایران و کره‌ی شمالی دارای بالاترین ریسک و در وضعیت قرمز ترسیم شده‌اند.

countries_financial_action_task_force_faff«اگر به وب‌سایت گروه ضربت اقدام مالی مراجعه شود، 12 کشور جزو سرزمین‌های با ریسک بالا ارزیابی شده‌اند که ایران و کره‌ی شمالی دارای بالاترین ریسک و در وضعیت قرمز ترسیم شده‌اند.»

نکته‌ی جالب توجه در این میان سفید بودن وضعیت کشورهایی مثل عربستان است. کشوری که از گذشته حامی اصلی گروه‌های تروریستی مانند طالبان بوده است و امروز نیز علنا از داعش حمایت می‌کند. یا کشوری مثل ترکیه که به طور رسمی از تروریست‌های جبهه‌النصره در سوریه حمایت مالی و تجهیزاتی می‌کند در وضعیت سفید و عادی ارزیابی شده است!

اما اعمال استاندارها و سنجه‌های تهیه شده از سوی، طبیعتا بدون اطلاعات ممکن نیست و با در اختیار داشتن تمام داده‌ها و اطلاعات اقتصادی کشور مقابل ممکن می‌شود؛ فرآیند اجرای آن هم با نصب نرم‌افزارهایی برای مانیتور و رصد تمام تعاملات مالی و اقتصادی آن کشور می‌باشد.

بعد از توافق برجام و با ورود گروه‌ها‌ی اقتصادی کشورهای مختلف به ایران، آمریکا سنگ‌اندازی در مسیر اجرای برجام و مانع‌تراشی برای هم‌کاری کشورهای مختلف با ایران را آغاز کرد و بسیاری از طرف‌های اقتصادی از بیم تحریم‌های آمریکا، نسبت به هم‌کاری اقتصادی با ایران نگران بودند. در این فضا، گروه ضرب اقدام مالی از فرصت استفاده کرد و به منظور تسلط و سوار شدن بر اتمسفر معاملات بانکی ایرانی، با بهانه‌ی رفع دل‌نگرانی از موسسات مالی بین‌المللی برای ورود به معامله با ایران وارد گود شد و پیشنهاد داد تا ایران را تحت نظارت خود قرار دهد.

پیشنهاد گروه ضربت اقدام مالی FATF به بیان ساده این است:
«نظام داد و ستد بانکی دنیا، نسبت به راه دادن ایران به جمع خود یک نگرانی کوچک دارد و آن این است که می‌ترسد پس از باز کردن امکان تراکنش‌های بین‌المللی ذیل برجام، ایرانی‌ها از این امکان سوءاستفاده و تروریسم منطقه‌ای _بخوانید گروه‌های مقاومت_ را با تزریق دلارهایشان تقویت کنند و بر آشوب منطقه بیفزایند _بخوانید عرصه را بر آمریکا تنگ کنند. اگر امکان این باشد که گروه ضرب اقدام مالی به مدت 12 ماه آزمایشی تمام فعالیت‌های بانکی ایران را دانه دانه چک کند تا ببیند پول‌ها از کجا به کجا می‌رود و مطمئن شود که ایران به وسیله پول‌شویی، پول‌هایش را به حساب‌های گروه‌های تروریستی منطقه نمی‌رساند، در نهایت به ایران اجازه داده خواهد شد تا از ظرفیت‌های بین‌المللی بانکی که اکنون بر آن بسته است استفاده کند»!

این نهاد را می‌توان یکی از اجزای ترتیب نیروی دشمن در جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرد که با جاسوسی رسمی از اطلاعات اقتصادی، برآورد اطلاعاتی دشمن برای اقدام موثر علیه کشور را دقیق و بدون خطا می‌کند. برای تحلیل‌های بیشتر در این حوزه می‌توانید مطالب زیر را پی بگیرید:

واگذاری شاهراه اطلاعات اقتصادی کشور به آمریکا ـ شاپرک گیت!

تأیید اطلاعات «وطن امروز» درباره نفوذ آمریکایی به شبکه پرداخت الکترونیکی ـ پاسخ متهم به جای نهادهای امنیتی!

هشدار درباره خطر بزرگ

ریسک‌های امنیتی تفاهم با FATF

بسته شدن حساب‌های مادر با FATF

 پانوشت:


[1] Financial Action Task Force (FATF)

[2]. Terrorism Financing

[3] Money Laundering

[4] Economic Corruption

[5] Organization for Economic Co-operation and Development (OECD)