نهاد جایگزین مالیات در الگوی معیشت اسلام


در این ویدیوگرافی ابتدا نهاد مالیات به عنوان بزرگترین تامین کننده بودجه در بسیاری از کشورها مورد نقد و بررسی قرار گرفته و به بخشی از ناکارآمدی آن اشاره می شود و در نهایت نگاه اسلام را برای تامین مخارج یک حکومت اسلامی معرفی می کند.


khoms-01

عنوان پویا‌نمادانش: خمس

سال تولید: ۱۳۹۳

کشور سازنده: ایران

زمان: ۵ دقیقه

پخش‌شده از شبکه افق

شرح پویا‌نمادانش:

این پویانمادانش Knowledge Motion در ابتدا به معرفی مالیات و دلایل اخذ آن توسط دولت‌ها می‌پردازد و وجود آن‌را برای بالا بردن رفاه و امنیت در جامعه یک امر ضروری و لازم می‌داند.

سپس میزان مالیات دریافتی به نسبت بودجه را در ایران با شماری از کشور‌های غربی و آمریکایی مقایسه می‌کند تا وابستگی بیش‌از اندازه‌ی اقتصاد کشور به نفت و کم‌اهمیت بودن موضوع مالیات در کشور به روشنی مشخص شود.

در ادامه نیز با معرفی روش‌های مختلفی که الگوی معیشت غرب، اکانِمی، برای اخذ مالیات به کار می‌برد به نقد و بررسی آن‌ها می‌پردازد. اینکه امروزه در غرب نه‌تنها افراد پردرآمد به نسبت افزایش درآمد خود مالیات بیشتری پرداخت نمی‌کنند بلکه با بهانه‌هایی همچون رونق فضای کسب و کار، از معافیت‌های مالیاتی نیز بهره‌مند می‌شوند. دولت‌های غربی بر مبنای این الگو‌های مالیاتی، بدون توجه به اینکه چه میزان از درآمد افراد صرف هزينه‌های زندگی آن‌ها می‌شود، سهم مالیاتی خود را در قالب مالیات بر درآمد برمی‌دارند و حتی زمانی که مردم تصمیم می‌گیرند مابقی درآمدشان را صرف خرید مایحتاج زندگی خود کنند، با نوع دیگری از مالیات به نام مالیات بر ارزش افزوده مواجه می‌شوند.

با قدری دقت در روش‌های اخذ مالیات، این سوال در ذهن شکل می‌گیرد که آیا با به کار بستن این روش‌ها می‌توان عدالت و قسط را در جامعه پیاده کرد؟

این برنامه در ادامه مبتنی بر دیدگاه‌ امام خمینی(ره) که معتقد بودند خمس تنها برای برطرف کردن نیاز سادات فقیر نیست بلکه یکی از مهمترین منابع تامین هزینه‌های یک حکومت اسلامی است، سعی دارد تا نهاد خمس را به عنوان الگویی جایگزین برای سیستم مالیاتی مطرح کند و ابعاد و چهارچوب آن را در حد اجمال مورد مداقه و بررسی قرار دهد.

برای دانلود این پویانمادانش با کیفیت خوب اینجا کلیک کنید.