معرفی و شرح مستند شهر نفس می‌کشد


مستند شهر نفس می کشد به زندگی محمد قاسم بختیاری می‌پردازد. او کسی است که با انفاق ۹ واحد مسکونی خود، آن‌ها را به مدت یک سال در اختیار زوج‌های جوان می‌گذارد.


shahr-nafas-mikeshad

عنوان مستند: شهر نفس می کشد

کارگردان: مرجان یگانه پرست، علی تاجیک

نویسنده: مرجان یگانه پرست، علی تاجیک

سال تولید: ۱۳۹۱

کشور سازنده: ایران

زمان مستند: ۳۵ دقیقه

درباره مستند:

به گفته علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی دولت دهم و بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ بیش از ۱/۶۶۶ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد (که به‌طورقطع امروزه بسیار بیشتر از این مقدار است) و بخش عمده‌ای از این خانه‌ها سهم کلان‌شهرهاست به‌طوری‌که طبق گفته‌ی مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک -که در مهرماه سال ۱۳۹۲ از سمت خود کناره گرفت- ۸۰۰ هزار عدد از این خانه‌ها سهم استان تهران است. باوجود چنین احتکار گسترده‌ای در بخش مسکن که هزینه‌ی آن معادل بودجه‌ی یک سال کشور است امّا هنوز هم «شهر نفس می‌کشد!»

محمّد قاسم بختیاری که در مستند «شهر نفس می‌کشد» بخش ارزشمندی از زندگی او معرفی می‌‌شود، فردی است که در محله‌ی اتابک تهران ۹ واحد مسکونی را به‌طور رایگان و به مدت یک سال در اختیار زوج‌های جوان قرار می‌دهد. او که این ۹ واحد مسکونی را تنها با هدف انفاق به زوج‌های جوان ساخته است در تیرماه سال ۱۳۸۱ کار واگذاری این واحدها را آغاز نموده و تا به امسال آن‌ها را در اختیار بیش از ۱۱۰ زوج جوان قرار داده است.

او با این کار توانسته است سد بزرگی که در ابتدای ورود به زندگی در پیش پای اکثر جوانان قرار دارد را در حد توان خود برطرف سازد؛ و برکت این کار برای او به‌گونه‌ای بوده که اکنون پس از گذشت ۱۳ سال از شروع کارش، هرساله تعداد بیشتری از زوج‌های جوان به او مراجعه می‌کنند و او برای واگذاری این واحدها، ناچار به برگزاری قرعه‌کشی بین آن‌ها می‌شود.

محمدقاسم بختیاری که به شغل موزاییک فروشی مشغول است علاوه بر این کار با تأسیس مؤسسه‌ی خیریه‌ی «احسان‌الحسن» ۳۳ خانواده را تحت پوشش گرفته است و ماهانه اقلامی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

شاید بتوان مستند «شهر نفس می‌کشد» را تجلی آیه‌ی ۲۹ از سوره‌ی فاطر در قالب تصویر دانست که خداوند می‌فرماید:

«إِنَّ الَّذينَ يَتْلُونَ كِتابَ اللَّهِ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ أَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْناهُمْ سِرًّا وَ عَلانِيَةً يَرْجُونَ تِجارَةً لَنْ تَبُور»

كسانى كه كتاب خدا را می‌خوانند و نماز به پا می‌دارند و از آنچه روزیشان داده‌‏ایم نهان و عیان انفاق می‌كنند، به تجارتى كه نابودى ندارد اميدوارند.