معرفی و شرح مختصر مستند دکترین شوک


مستند دکترین شوک به چگونگی اجرای تحمیلی نظریات اقتصادی میلتون فریدمن در برخی از کشورها، از طریق بکارگیری دکترین شوک و بهت می‌پردازد.


shock-doctorin-285px × 170px

عنوان مستند: دکترین شوک / The Shock Doctrine

کارگردانان: مت وایت‌کراس، مایکل وینترباتم / Mat Whitecross, Michael Winterbottom

نویسنده: نوامی کلاین / Naomi Klein

تهیه‌کننده: اندرو اِتون / Andrew Eaton

شرکت سازنده: Renegade Pictures

سال تولید: ۲۰۱۰

کشور سازنده: انگلیس

زمان مستند: ۸۰ دقیقه

لينك توضيحات مستند در وب‌سایت توليد‌كننده:

http://www.renegadepictures.co.uk/program/The-Shock-Doctrine_692.aspx

درباره مستند:

«دکترین شوک – ظهور سرمایه‌داری فاجعه»[1] نام کتابی، نوشته‌ی نائومی کلاین[2] است. در سال ۲۰۱۰ دو مستندساز انگلیسی به نام‌های مت وایت‌کراس[3] و مایکل وینترباتم[4] و با حضور خود نویسنده‌، مستندی بر اساس این کتاب ساختند. این مستند درباره‌ی «دکترین شوک» و سوءاستفاده‌ی کورپوریشن‌ها[5] (ابر شرکت‌های چندملیتی) در سوءاستفاده از حوادثی چون جنگ، حمله‌های تروریستی، کودتا و حوادث طبیعی است که از آن به عنوان شوک اول یاد می‌کند. در مرحله دوم، بنگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ با استفاده از قدرت سیاسی و سیاست‌مداران وابسته به خود، با انجام طرحی برنامه‌ریزی‌شده و با کاشتن بذر ترس، از بُهت و پریشانی و سردرگمی مردم در آن لحظات استفاده کرده و شوک دومی را که چیزی جز تغییرات رادیکال اقتصادی و سیاسی نیست به وجود می‌آورند. در این میان افرادی که با موج دوم شوک، به مقابله برمی‌خیزند با شوک سومی که شامل پلیس، ارتش، زندان و بازجوئی است روبه‌رو و سرکوب می‌شوند.

میلتون فریدمنِ[6] با الگو گرفتن از دونالد کامرون[7] راونپزشکی که شوک درمانی را بر روی بیماران خود اجرا می‌کرد، با کمک سازمان‌های جاسوسی غربی همین روش را در مورد اقتصاد بسیاری از کشورها  انجام داد.

نائومی کلاین در این مستند نشان می‌دهد كه برای اجرای برنامه‌های اقتصادی نولیبرال، ازجمله نسخه‌های تجویزی صندوق بین‌المللی پول[8] و بانک جهانی[9]، چه‌گونه جامعه از طریق شوک، وادار به اطاعت و پذیرش برنامه‌هایی می‌شود که در شرایط عادی برای توده‌های مردم بسیار نامطلوب است.


[1] The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism

 

[3] Mat Whitecross

 

[5] corporation

 

[8] International Monetary Fund (IMF)

 

[9] World Bank