معرفی و شرح مختصر مستند دتروپیا


مستند دتروپیا روایتگر فروپاشی اقتصادی در یکی از شهرهای ایالت میشیگان در آمریکاست، که آن شهر را به یک متروکه تبدیل کرده است و هشدار اصلی این مستند تعمیم پذیری این اتفاق برای سایر ایالتهای آمریکاست.


detropia-01عنوان مستند: دتروپیا (آرمان‌شهرِ دیترویت) / Detropia

کارگردانان: هیدی اوینگ، راشل گِرادی / Heidi Ewing, Rachel Grady

نویسندگان: هیدی اوینگ، راشل گِرادی / Heidi Ewing, Rachel Grady

تهیه‌کننده: کِریگ اَتکینسون / Craig Atkinson

شرکت سازنده: Loki Films

سال تولید: ۲۰۱۲

کشور سازنده: آمریکا

زمان مستند: ۹۰ دقیقه

لینک توضیحات مستند در وب‌سایت تولید‌کننده:

http://lokifilms.com/DET_synopsis.html

درباره مستند:

داستانِ شهر دیترویت[۱] روایت تصویری از آمریکا را در تمام قرن اخیر در خود خلاصه کرده است. روایت‌هایی نظیر خیل عظیم مهاجرتِ سیاه‌پوستان آمریکایی به دیترویت برای فرار از قوانین تبعیض  نژادی جیم کرو[۲]؛ ارتقا تولید و رشد طبقه متوسط؛ علاقه شدید به اتومبیل‌ها؛ شکوفایی رویای آمریکایی؛ و در‌نهایت فروپاشی اقتصادی و نابودی رویای آمریکایی. دراین‌بین هزاران عدد از خانه‌ها تخریب ‌شده، حقوق شرکت‌های اتومبیل‌سازی به‌شدت کاهش یافته و مؤسسات زیادی از بین رفتند و گردشگران با بی‌خیالی این فروپاشی عجیب را به نظاره نشسته‌اند.

مستند دتروپیا با بهره‌گیری از تکنیکی قوی و به همراه یک موسیقی فراموش‌نشدنی، مجموعه‌ای رویایی از یک شهر مجلل را به نمایش می‌گذارد که در آستانه فروپاشی قرار دارد.

این مستند علاوه بر انتقاداتی که به سیستم کاپیتالیستی موجود در آمریکا وارد می‌کند، واقعیت شهر موتور[۳] را به تصویر می‌کشد؛ شهری که نیمی از جمعیت آن به دلیل بیکاری و نبود شغل آنجا را ترک کرده‌اند.

 


[۱] Ditroit

بزرگ‌ترین شهر ایالت میشیگان است که کمپانی‌های خودروسازی اکووس آتوموتیو، فورد، جنرال موتورز و کرایسلر در آن قرار دارند.

[۳] Motor City

لقب شهر دیترویت است. زمانی در این شهر هنری فورد ـ از پیشتازان صنعت خودرو در اوایل قرن بیستم ـ برای اولین بار شروع به تولید انبوه خودروی سواری برای مردم عادی کرد. همین عاملی شد تا شهر دیترویت در مدت کمی به قلب صنایع خودروسازی آمریکا و جهان تبدیل شود.