معرفی و شرح مختصر مستند ایرانگرد


مستند ایرانگرد در کنار به تصویر کشیدن طبیعت مناطق مختلف ایران، خانواده‌هایی را معرفی می‌کند که برخی از گزاره‌های معیشت مقاوم را در زندگی خود به‌کار بسته‌اند.


irangard-285px-170px

عنوان مستند: ایرانگرد

کارگردان: جواد قارایی

نویسنده: سوسن پور رجب

تهیه‌کننده: جواد قارایی

سال تولید: ۱۳۹۱

کشور سازنده: ایران

زمان مستند: قسمت‌های ۴۰-۳۰ دقیقه‌ای/مینی‌سریال

درباره‌ی مستند:

جواد قارایی هدف از تولید این مستند را رسیدن مخاطبان به آرامش عنوان می‌کند و می‌گوید: ما تلاش کرده‌ایم مخاطبان برنامه در مدت‌ زمان 30 دقیقه‌ای که به تماشای این مستند می‌نشینند فارغ از دغدغه‌های زندگی شهری، لحظاتی با تماشای این مستند، لذت سفر، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های آن را تجربه کنند.

امّا نکته حائز اهمیت در این مستند که در چندین قسمت به آن پرداخته شد، سبک زندگی برخی از این خانواده‌ها بود. خانواده‌هایی که بیشتر مایحتاج زندگی را خودشان تولید می‌کردند. آن‌ها از منابع موجود در طبیعت اطراف دست به تولید زده و عمده‌ی مصرف خود را از همین تولیدات انجام می‌دهند و در نهایت مازاد مصرف را پس‌انداز کرده و برای فروش، به بازارها عرضه می‌کنند که این، یکی از گزاره‌های برخورداری از یک الگوی معیشت مقاوم است.

هرچند الگوی معیشتی که در این چند قسمت به‌ طور اجمالی معرفی می‌شود میدان عمل کوچکی در حد یک‌ خانه را در برمی‌گیرد و شائبه‌ی این را ایجاد می‌کند که برای ایجاد معاش مقاومتی باید از زندگی شهری و مدرن فاصله گرفت و به روستاها پناه برد امّا با بهره‌گیری از همین الگو در میدان‌های بزرگ‌تری همچون شهر، استان و  حتی کشور و انطباق آن با زندگی مدرنِ امروزی می‌توان زمینه‌های برخورداری از یک الگوی مطلوب معیشتی را ایجاد کرد.

به نمونه‌هایی از این انطباق در مستند  آمايش‌گران روز مبادا Doomsday Preppers اشاره شده است که در جای خود به آن پرداخته می‌شود.