معرفی و شرح مختصر فیلم مارجینکال


تماس بانک وام دهنده با وام گیرنده برای طلب وثیقه با ارزش بیشتر هنگامی که ارزش وثیقه ی قبلی کم شده است به اصطلاح مارجینکال نامیده میشود.


margin-call-285px-170pxنام فیلم: مارجینکال Margin call

کارگردان: جِي. سي چاندور – J.C. Chandor

نویسنده: جِي. سي چاندور – J.C. Chandor

تاریخ ساخت: 21 June 2010

تاریخ اکران: 21 October 2011

بازیگران:

کوین اِسپیسی – Kevin Spacey

استنلی توچی – Stanley Tucci

پال بِتنی – Paul Bettany

جرمی آیرونز – Jeremy Irons

دمی مور – Demi Moore

زمان: 105 دقیقه

ژانر: درام – هیجانی

معرفی کارگردان:

جِي. سي چاندور اولين فيلم سينمايي خود «دسپاكيتو» را در سال 2004 ساخت و «تماس حاشیه‌ای» نیز دومين ساخته سينمايي او به شمار مي‌رود.

معرفی فیلم:

مارجين‌كال Margin Call اصطلاحی مالي در نظام سرمایهگرايی محسوب مي‌شود كه معني دقيق آن «اخطار افزايش سپرده» است. وقتی‌که شركت‌هاي كارگزاري بورس، اوراق بهادار را در ازاي وثیقه فروخته باشند زماني‌كه وثیقه‌ي مذكور دچار افت ارزش شود، آن بانکِ وام‌دهنده با خریدار تماس گرفته و وثیقه با ارزشتری را طلب کند.

اين فيلم اتفاقاتي را در بحران مالی سال 2008 طرح مي‌كند كه در يك شركت كارگزاري بزرگ رخ مي‌دهد و روایتی از بحران مالی اين شرکت در بورس وال‌استریت مي‌باشد و سعی دارد که  بحران مالی و حوادث پس از آن را با بهرهگیری از حقایق و عناصر داستانی درام به تصویر بکشد. این فیلم یکی از مهترین فیلم‌ها برای شناخت نظام سرمایهگرايی است و به خوبی رفتار شرکتها را در قبال بحران نشان می‌‍‌دهد که چگونه برای حفظ سرمایه‌ي خود دست به هرگونه اقدامي اعم از تعدیل نیرو و فروش سهام به مردم میزنند.