معرفی و شرح مختصر فیلم اين‌تایم


فیلم اين‌تایم، «سروقت»، به خوبی توانسته رابطه نظام سرمایه‌داری با جامعه و نیز دو مولفه‌ی ربای نفس و داروینیسم اجتماعی را با استفاده از عناصر دراماتیک به تصویر ‌بکشد.


فیلم اين‌تایم، «سروقت»، به خوبی توانسته رابطه نظام سرمایه‌داری با جامعه و نیز دو مولفه‌ی ربای نفس و داروینیسم اجتماعی را با استفاده از عناصر دراماتیک به تصویر ‌بکشد. C344-P005

نام فیلم : سر وقت، این‌تایم – In Time

 کارگردان: اندرو نیکول – Andrew Niccol

نویسنده:  اندرو نیکول – Andrew Niccol

تاریخ ساخت: 25 October 2010  

تاریخ اکران: 28 October 2011

بازیگران:   

جاستین تیمبرلیک – Justin Timberlake 

آماندا سیفرید –    Amanda Seyfried

سیلین مورفی Cillian Murphy 

کالین مگورک Colin McGurk

زمان: 109 دقیقه

محصول: آمریکا 

 معرفی کارگردان:

اندرو نیکول متولد ۱۰ ژوئن ۱۹۶۴، نویسنده، تهیه کننده و کارگردان نیوزیلندی است. او نویسندگی و کارگردانی فیلمهایی همچون گاتاکا، سایمون، ارباب جنگ و سر وقت را بر عهده داشته است. او همچنین نویسنده و تهیه کننده‌ی نمایش ترومن نیز بوده است که در سال ۱۹۹۹ نامزد بهترین فیلمنامه‌ی اسکار شد و همچنین جایزه بفتا را به عنوان بهترین فیلمنامه دریافت کرد.

andrew-niccol-at-event-of-in-timp-(2011)معرفی فیلم:

اين‌تایم يا «سروقت» روایتی از یک جامعه در آينده است که دانشمندان با تغییرات ژنتیکی توانستهاند عمر بشر را در 25 سالگی متوقف کنند و بشر برای زنده ماندن پس از این سن باید تلاش کند به جای پول، «زمان» برای زنده ماندن به دست آورد. در این فیلم زمان كاركرد پول را پيدا كرده و شخصیتهای داستان باید به جای پول، زمان كسب کنند. سرمایهداران و ثروتمندان  با در اختیار داشتن زمان نامحدود (سرمایه‌ی زمان به جای سرمایه‌ی پول) در این جامعه به زندگی جاودانه دست پیدا کردهاند. آن‌ها با احتکار زمان بانکهایی به وجود آورده‌اند که به جای پول «زمان» به مردم وام میدهند.

داستان از آن‌جا آغاز می‌شود كه قهرمان فیلم با از دست دادن مادر خود بر اثر تمام شدن زمان زندگیش، دست به شورش علیه نظام سرمایه‌داری زمان‌مبنا میزند و با همراه شدن دختر سرمایه‌دار بزرگ جامعه در نهایت موفق به فروپاشی این سیستم میشوند.

فیلم «سروقت» به خوبی توانسته رابطه‌ی نظام سرمایهداری با جامعه و نیز دو مولفه‌ی ربای نفس و داروینیسم اجتماعی را با استفاده از عناصر دراماتیک به تصویر بکشد.