معرفی و شرح مختصر مستند آمایش‌گران روز مبادا


مستند آمایش‌گران روز مبادا به بررسی نحوه‌ی مقاوم سازی زندگی برای مواجهه با بلایای عظیم طبیعی و غیر طبیعی با بهره‌گیری از ابزارها و فن‌آوری‌های مدرن می‌پردازد.


doomsday-preppers-285px-170px

عنوان مستند: آمایش‌گران روز مبادا / Doomsday Preppers

کارگردان: آلن مدیسون / Alan Madison

نویسنده: آلن مدیسون / Alan Madison

تهیه‌کننده اصلی: آلن مدیسون / Alan Madison

شرکت سازنده: National Geographic

سال تولید: ۲۰۱۴-۲۰۱۱

کشور سازنده: آمریکا

زمان مستند: سه فصل / ۴۵ قسمت

درباره مستند:

این مستند به بررسی زندگی افرادی غیر معمولی در آمریکا می‌پردازد که در حال آماده شدن برای فرارسیدن روزی هستند که از آن به پایان جهان تعبیر می‌کنند. این افراد با باورها، انگیزه‌ها و استراتژی‌های منحصر‌به‌فرد خود، مقاوم‌سازی زندگی خود را تا جایی ادامه می‌دهند که اطمینان حاصل کنند، برای حوادث طبیعی و غیرطبیعی عظیمی که ممکن است در زندگی آنها رخ دهد، آماده ‌شده‌اند. هرچند افراد مورد بررسی در این مستند، زندگی خود را برای رویارویی با تنها یک حادثه‌ی عظیم مقاوم می‌کنند امّا اقدامات لازم برای نیل به این مقصود را، با بهره‌گیری از جدیدترین ابزارها و فناوری‌هایِ روز، و در بسیاری از موارد در درون محیط‌های شهری انجام می‌دهند.

این نوع از عملکرد موجب می‌شود تا باور غلطی که نسبت به مقاوم سازی زندگی وجود دارد و ناظر بر این نکته است که،«زندگی پيچيده‌ی شهری امكان مقاوم‌سازی را كم می‌كند و برای داشتن الگویی مقاوم، چاره‌ای جز رو آوردن به زندگی روستایی و سنتی وجود ندارد» با چالشی جدی روبرو شود.

درنهایت به میزان آمادگی آمایشگران در پنج حوزه، امتیازاتی داده می‌شود که درواقع این امتیاز معرف این است که آمایش‌گر موردنظر چند ماه می‌تواند پس از رخدادی که خود را برای آن آماده کرده است، به بقای خود ادامه دهد. از ۱۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده برای این رقابت، بیشترین امتیاز کسب‌شده تاکنون عدد ۹۴ بوده که معادل ۲۴ ماه می‌باشد و متعلق به رودنی دایل[1] است. او خود را برای یک زلزله بسیار عظیم در منطقه آلاسکا آماده کرده بود.

امّا پنج حوزه‌ای که امتیازات آمایش‌گران بر مبنای آن محاسبه می‌گردد، عبارت‌اند از:

  • آب[2]: از جهت میزان ذخیره، نوع استخراج و نحوه بازتولید.
  • غذا[3]: از جهت میزان ذخیره، نوع استخراج و نحوه بازتولید.
  • پناهگاه[4]: از جهت نوع منطقه جغرافیایی، برخورداری از اتاق امن، نحوه تأمین انرژی، نوع سیستم سرمایشی و گرمایشی و پخت‌وپز، برخورداری از امکانات دارویی و پزشکی و برخورداری از منابعی مازاد مصرف خود.
  • امنیت[5]: از جهت نوع آموزش و میزان تجربه، برخورداری از سلاح گرم، بهره‌مندی از تدابیر امنیتی پیشرفته، تعداد افراد گروه و میزان آمادگی آن‌ها.
  • سایر فاکتورها[6]: از جهت میزان خلاقیت در خلق مواردی عملی و عملی و اثربخش در مقاوم‌تر شدن گروه.

پانوشت:

 

[1] Rodney Dial

[2] Water

[3] Food

[4] Shelter

[5] Security

[6] X Factor