مردم مقاوم در الگوی معیشت مقاوم


اگر اقتصاد در یك كشور به مثابه يك ساختمان در نظر گرفته شود، مردم بنيان آن هستند. اين مردم مقاوم هستند كه مقاومت اقتصاد را تضمین می‌كنند.


mardome-moghavem-02

عنوان پویانمادانش: مردم مقاوم
سال تولید: ۱۳۹۳
کشور سازنده: ایران
زمان: ۵ دقیقه
پخش‌شده از شبکه افق
شرح پویانمادانش:
این پویا‌نمادانش Knowledge Motion در ابتدا سعی دارد تا با بهره گرفتن از قیاسی تمثیلی، ساختار اقتصادی یک جامعه را به یک ساختمان تشبیه کند و با استفاده از این قیاس این‌گونه بیان می‌کند که الگوی معيشت هر کشور به مانند یک ساختمان همواره باید دارای یک پی محکم و مقاوم باشد.
سپس با معرفی مردم به عنوان پی و اساس هر اقتصاد، ضرورت مقاوم بودن مردم در جامعه را بیان و این سوال را مطرح می‌کند که به چه مردمی، مردم مقاوم می‌گویند؟ سپس برای جواب دادن به این پرسش سعی می‌كند با معرفی وضعیت مقابل آن يعنی معرفی مردم غير مقاوم، مردم مقاوم را بشناساند.

از‌اين‌رو به معرفی سبک زندگی انسان غربی که مبتنی بر راحت‌طلبی و لذت‌جویی بنا شده است می‌رود اما در عين حال به این نکته اشاره می‌کند که امروزه در خود غرب هم افرادی نظیر آمایشگران Preppers و خودکفا‌یان Homesteaders هستند که این سبک زندگی را کنار گذاشته و به دنبال بالا بردن مقاومت و آمادگی خود در زندگی هستند.
الگویی را که این گروه‌ها بر اساس آن عمل می‌کنند در گذشته‌ی نه‌چندان دور در زندگی مردم روستایی و عشایر ما نیز وجود داشته است. الگویی که بر اساس آن نه‌تنها عمده‌‌ی نیاز‌های خانواده در درون خانه تأمین می‌شود بلکه هر خانواده می‌تواند محصولات مازاد نیاز خود را نیز به دیگران عرضه کند.
اما با نهایت تأسف می‌توان گفت که این سبک زندگی با گسترش هرچه بیشتر مدل‌های توسعه‌ی غربی به سرعت در حال نابودی است؛ چرا که امروزه عشایر در حال روی آوردن به روستانشینی و روستائیان نیز به دنبال شهرنشینی هستند. این در حالی است که بر اساس مدل شهرنشینی، هر خانواده، حتی برای تامین کوچکترین نیاز خود نیز به دیگران و خصوصا دولت وابسته است. مردم چنین جامعه‌ای با تأسی به این نوع سبک زندگی وابستگی به دولت و دیگران را امری عادی و اجتناب ناپذیر تلقی می‌کنند. همین امر سبب می‌شود تا دولت منتخب این مردم نیز برای اداره امور و تامین خواسته‌های مردم کشورش همواره به دست دیگران چشم بدوزد و وابستگی به جهت تأمین نیاز را امری عادی تلقی کند.
در انتها این پویانمادانش سعی می‌كند تا با ارائه‌ی نگاه جامع اسلام به سبک زندگی، راه‌کار برخورداری از یک زندگی مقاوم را به مخاطب ارائه دهد.

برای دانلود این ویدیوگرافی با کیفیت خوب اینجا کلیک کنید.