ضیافت تمام شد


این مستند به بررسی فروپاشی اقتصادی در انگلیس و لزوم بازسازی ریشه‌ای اقتصاد می‌پردازد و رشد و شکوفایی اقتصاد پیش از فروپاشی را برخاسته از نوعی توهم می‌داند.


the-party-is-overعنوان مستند: ضیافت تمام شد! (چگونه غرب به ورشکستگی افتاد؟) – قسمت اول / The Party’s Over

عنوان قسمت: توهم / Illusion

گزارشگر: رابرت پِستُن / Robert Peston

تهیه‌کننده: جان تینه / John Thynne

شرکت سازنده: شرکت بی‌بی‌سی / British Broadcasting Corporation (BBC)

سال تولید: ۲۰۱۲

کشور سازنده: انگلیس

زمان مستند: ۶۰ دقیقه

لينك توضيحات مستند در وب‌سایت توليد‌كننده:

http://www.bbc.co.uk/programmes/b017znzt

درباره‌ی مستند:

در خلال بدترین بحران مالی که در حافظه‌ی افراد موجود است، رابرت پِستُن[1] سردبیر بخش تجارت شبکه‌ی بی‌بی‌سی بررسی می‌کند که چگونه جهان به این مرحله رسیده است. اینکه چگونه شکاف‌های عظیم در اقتصاد جهان، انگلیس را به بازسازی ریشه‌ای اقتصادش نیازمند کرده‌ است.

قسمت اول: توهم

در این قسمت پستن بررسی می‌کند که چگونه تصمیمات سرنوشت‌سازی که سی سال پیش اتخاذ شده است منجر به شکل‌گیری جهانی که ما اکنون در آن زندگی می‌کنیم، گردیده است.

تصمیماتی نظیر اینکه در چین دنگ ژیائوپینگ[2] درهای کشورش را به روی سرمایه‌گذاران خارجی گشود و یا در آمریکا و انگلیس انقلاب بازار آزاد توسط رونالد ریگان[3] و مارگارت تاچر[4] آغاز شد. در این مستند زندگی کارگران چینی را با همکارانشان در انگلیس مقایسه می‌کند. رابرت پستن طی مصاحبه‌ای با بانک‌داران، سیاست‌مداران و اقتصادانان به این نتیجه می‌رسد که رونقی که قبل از ورشکستگی مایه‌ی لذت و خوشی بود بر روی نوعی توهم شكل‌ گرفته بود و امروز با از بين رفتن آن توهم وضع نامتعادل اقتصاد جهان خود را بهتر نشان می‌دهد.