دلارزدایی از اقتصاد جهان : جهانی سازی یوآن چین


فرآیند تبدیل یوآن به یک ارز تجاری بین‌المللی بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۷ شروع شد که دلار و یورو ضعف و نقصان خود را در هدایت ارز جهانی نشان داده بودند. ۱۳۹۳/۰۷/۲۷


موضوع تبدیل یوآن Yuan به یک ارز بین‌المللی مورد بحث و مناقشه بوده است. برخی معتقدند که پکن باید یوآن را به عنوان یک ارز با قابلیت تبدیل کامل به ارزهای دیگر مبدل سازد. برخی دیگر نیز با استناد به آمار و ارقام قابل توجه در افزایش استفاده از این ارز در مبادلات جهانی، معتقدند که یوآن امروز یک ارز بین‌المللی است.

در هر صورت پیچیدگی انتقال یوآن به سمت یک ارز بین‌المللی، در سه محور مجزا قابل بحث است:

۱٫ یوآن به عنوان یک ارز تجاری

۲٫ قابلیت تبدیل به ارزهای دیگر

۳٫ امکان سرمایه‌گذاری در یوآن به عنوان یک ارز جای‌گزینیوآن چینفرآیند تبدیل یوآن به یک ارز تجاری بین‌المللی بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۷ شروع شد که دلار و یورو ضعف و نقصان خود را در هدایت ارز جهانی نشان داده بودند. شریک اصلی تجاری چین، آمریکا بوده و هنوز هم هست و تنها ارزی که در مبادلاتشان استفاده می‌کنند دلار است. اولین گامی که یوآن به سمت بین‌المللی شدن برداشت، ادغام در مبادلات با آمریکا در سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸ بود. از آن زمان شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی که با هنگ‌کنگ، ماکائو و کشورهای آسه‌آن ASEAN  مبادله داشتند از یوآن استفاده می‌کنند.

در اوایل سال ۲۰۰۹ فقط ۳۶۵ شرکت اجازه‌ی مبادله با یوآن را در تجارت بین‌الملل داشتند. اما در پایان سال ۲۰۱۰ این تعداد تا ۷۶٫۳۵۹ شرکت افزایش پیدا کرد و در سال ۲۰۱۲ تمام شرکت‌های چینی که اجازه نامه‌ی صادرات و واردات داشتند می‌توانستند از یوآن استفاده کنند.

در سال ۲۰۱۰ فقط ۳ درصد مبادلات تجاری چین با یوآن انجام می‌شد اما در پایان سال ۲۰۱۳ این تعداد به ۱۸ درصد افزایش پیدا کرد و مبتنی بر پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۱۸ میزان آن به ۳۰ درصد خواهد رسید.

موقعیت یوآن در تمام مبادلات بین‌المللیِ ارزی به‌طور گسترده و قابل توجهی به قابلیت تبدیل‌شوندگی آن بستگی دارد…

Strategic Culture Foundation

۱۹ October 2014

۲۷ مهر ۱۳۹۳

اصل این مطلب را می‌توانید از این‌جا پی بگیرید.