دلار، ستون فقرات اقتصاد آمریکا است.


دکتر ابراهیم رزاقی: آمریکا هر کاغذی با هر حجم پولی چاپ می‌کند و ما آن را به عنوان پول (دلار) قبول می‌کنیم و در نهایت تمام سود به آمریکا انتقال پیدا می‌کند؛ لازم است پاسخی برای این سوال یافت که چرا تاکنون هیچ رئیس‌جمهوری به دنبال پیگیری موضوع «پیمان پولی دوجانبه» نرفته است؟ 1393/03/27


ابراهیم رزاقی، اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی «خبرگزاری دانشجو» از الزامات اجرای سیاست «پیمان پولی دو جانبه» در شرایط فعلی اقتصاد ایران سخن گفت و بیان کرد: اقتصاد ایران نیز همانند اینترنت از صفر تا صد در دست امریکا قرار دارد و هر زمان که اراده کند، در فعالیت‌هایمان اختلال ایجاد می‌کند.

ابراهیم رزاقی-پیمان دوجانبه پولی-دلارزدایی


وی با اشاره به وادادگی ایران در مسائل اقتصادی افزود: درست است که اجرای طرح پیمان پولی دوجانبه کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد اما امکان‌پذیر است؛ شرایط فعلی کشور همانند گذشته نیست که بتوانیم نفتمان را به راحتی به کشورهای غربی بفروشیم و پول آن را دریافت کنیم. در حال حاضر نفت ما بیشتر با کشورهایی همانند چین و کره که طرف تجاری ما می‌باشند، فروخته می‌شود که می‌توان به راحتی در مبادلات از «پیمان پولی دوجانبه» استفاده کرد چرا که این روش مدت‌هاست در این کشورها انجام می‌شود و تجربیات مثبتی نیز در خصوص آن وجود دارد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین ستون فقرات قدرت آمریکا در جهان از نظر اقتصادی، همین پول ملی‌اش است که تقریبا تمام ثروتمندان در جهان خواهان آن هستند و به این وسیله مشکلات و بحران‌های مالی این کشور به دیگر کشورها منتقل می‌شود و مشاهده می‌کنیم با وجود حجم بالای چاپ اسکناس، تورمی در آمریکا به وجود نمی‌آید.

خبرگزاری دانشجو

27 خرداد 1393

اصل این مطلب را می‌توانید از این‌جا پی بگیرید.