دانه‌های تلخ


مستند دانه‌های تلخ روایت‌گر مشکلات مالی کشاورزان پنبه‌کار هندی و سوءاستفاده‌های شرکت‌های چندملیتی از فضای آشفته‌ی اقتصاد کشاورزی هند را به تصویر می‌کشد.


bitter-seeds-poster

عنوان مستند: دانه‌های تلخ / Bitter Seeds

کارگردان: میکا پِلِد / Micha Peled

نویسنده: میکا پِلِد / Micha Peled

تهیه‌کننده: میکا پِلِد / Micha Peled

شرکت سازنده: Teddy Bear Films

سال تولید: ۲۰۱۱

کشور سازنده: آمریکا

زمان مستند: ۸۸ دقیقه

لينك توضيحات مستند در وب‌سایت توليد‌كننده:

http://teddybearfilms.com/2011/10/01/bitter-seeds-2/

درباره‌ی مستند:

هند به‌عنوان کشوری که بیشترین جمعیت کشاورز را در خود جا داده است با ورودش به بازار آزاد و سرمایه‌داری جهانی معضلات فراوانی را به کشاورزانش تحمیل کرده است. دشواری‌های کشاورزی در هند تا بدان جا پیش رفته است که در ۱۶ سال گذشته بیش ۲۵۰ هزار کشاورز هندی دست به خودکشی زده‌اند. در حقیقت در هر نیم ساعت یک کشاورز هندی خودکشی می‌کند. آماری تکان‌دهنده که میراث ورود شرکت‌های چندملیتی به هند است.

مشکلات کشاورزان پنبه‌کار هندی دست‌مايه‌ای است برای پرداختن به موضوع مهم سوءاستفاده‌های شرکت‌های چندملیتی از فضای آشفته‌ی اقتصاد کشاورزی هند. دانه‌های تلخ نشان می‌دهد که با صنعتی شدن کشاورزی و ورود شرکت‌ها و مؤسسات بزرگ بین‌المللی تجارت پیرامون کشاورزی، فقر و بدهی دامن بسیاری از پنبه‌کاران هندی را گرفته است.

این مستند در سه سطح پیش می‌رود:

از سویی تلاش‌های دختر یکی از پنبه‌کاران که در دانشگاه روزنامه‌نویسی می‌خواند را دنبال می‌کند. دختری که سعی می‌کند که این ظلم در حق پنبه‌کاران را به گوش رسانه‌ها برساند.

از سوی دیگر میکا پِلِد Micha Peled با تمرکز بر یکی از پنبه‌کاران به مشکلات آن‌ها می‌پردازد و نشان می‌دهد که چطور يك شرکت چند ملیتی و البته آمریکایی به نام مون‌سانتو Monsanto با توزیع دانه‌های اصلاح ژنتیکی شده در عمل مدل کشاورزی هندی‌ها را از حالت بومی تغییر داده و با وابسته‌سازی آن‌ها به بذر، كود شیمیای و سموم تولیدی خود هم هزینه‌ها را برای کشاورزان بالا برده، هم آن‌ها را به خود مقروض كرده و هم كیفیت مواد غذایی و كشاورزی را به شدت پایین آورده است.

در نهایت اين مستند نشان می‌دهد كه در كنار وابسته‌سازی اقتصادِ كشاورزی هند به ابرشركت‌هایی مثل مون‌سانتو، چه‌گونه در قالب يك اقدام بيوتروریستی Bio Terrorism، امنیت زیستی در هند به خطر افتاده است.