خیزش جهانی یوآن


در سال 2010 چین یک برنامه‌ی آزمایشی را برای کارنسی خود یعنی يوآن در تجارت با هنگ‌کنگ طراحی کرد، دولت چین می‌خواست که این کارنسی جزء ارزهای جهانی قرار بگیرد.


ازآنجاکه که اقتصاد چین با اقتصاد دنیا درآمیخته است، طبیعی است که بخواهد از واحد پول خود -یعنی [1] Renminbi – برای گسترش تجارت و معاملات استفاده کند؛ و این هدف برای چین یک ترند اساسی محسوب می‌شود. هرچند RMB سابقاً در چین یک بازار بسته با کنترل‌های سخت‌گیرانه‌ی سرمایه بوده که در آن هیچ ارتباط برو‌ن‌مرزی وجود نداشته است؛ اما این امر در سال‌های اخیر دچار تغییر شده.خیزش جهانی یوآن

در سال 2010، چین یک برنامه‌ی آزمایشی را برای کارنسی خود یعنی RMB در تجارت با هنگ‌کنگ طراحی کرد که طی آن دولت چین طرح‌های بلندپروازانه‌ای را برای آن در نظر داشت و می‌خواست که این کارنسی جزء ارزهای جهانی قرار بگیرد. معرفی رنمینبی برون‌مرزی یا [2] CNH یکی از گام‌های مهم توسط دولت چین بود که آن را در راستای هدف پیش‌گفته تعریف کرده بود.

پس از راه‌اندازی CNH، «گروه مبادلات مرکانتیلیستی شیکاگو[3]» رشد فزاینده‌ای را در این بازار رصد کرد[4] و بر اساس این رشد سریع، اعلام کرد که امروز CNH برای آینده راه‌اندازی می‌شود.

راه‌اندازی CNH، به‌علت آینده‌ی تاریک اقتصادهای بزرگ جهان که دچار بحران وام‌های بدون پشتوانه، سیاست‌های تسهیل مقداری[5] در فدرال‌رزرو آمریکا و شروع بحران بدهی در اتحادیه اروپا شده بودند، این ارز را برای سرمایه‌گذاران پول‌دار جهانی با پول‌های نقدشان جذاب ساخت. تجارت‌های جهانی بزرگ به‌ویژه از طریق هنگ‌کنگ نیز کمک‌کننده بود.

اینفوگرافی این مطلب نشان‌دهنده‌ی جدول زمانی تحولات کلیدی بازار است که منجر به رشد کارنسی چین گردید.

خیزش جهانی یوآن

CME Group

25 February 2013

4 اسفند 1391


[1] «رنمینبی»، عنوان کارنسی رسمی کشور چین است که در معنی لغوی به «کارنسی مردم» تعبیر می‌شود. در این بین «یوآن» واحد اصلی این کارنسی می‌باشد که در تعاملات بین‌المللی از آن نام می‌برند و درواقع ارجاع آن به «رنمینبی» است. تمایز بین «یوآن» و «رنمینبی» مانند فرق بین «استرلینگ» و «پوند» است که «استرلینگ» نام کارنسی انگلیس بوده و «پوند» واحد رسمی آن محسوب می‌شود / کدآمایی.

[2] CNH مخفف کارنسی چین است که در مبادلات با هنگ‌کنگ استفاده می‌شود و یک عبارت استاندارد و رایج نیست، بلکه اصطلاحی است که برای یوآن چین در هنگ‌کنگ پذیرفته شده است / گرفته شده از متن یادداشت.

[3] CME Group Inc.(Chicago Mercantile Exchange & Chicago Board of Trade)

[4] برای مثال، در پایان سال 2010، CNH در هنگ‌کنگ تا حدود 300 میلیارد رنمینبی افزایش یافت و تا انتهای سال 2012 دو برابر شد (به اینفوگرافی رجوع شود.) / کدآمایی.

[5] Quantitative easing: چاپ پول و تزریق آن به اقتصاد کشور / کدآمایی.