جنگ اقتصادی و پدافند غیرعامل ایران


سردار دکتر غلام‌رضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور: هدف جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، تمرکز فشارها و انتقال آن به حکومت ماست… تمرکز بر سنجش میزان فشار منتقل شده به مردم و عدم انتقال مشکلات اقتصادی به حوزه اروپا و آمریکا نیز از جمله اهداف دیگر دشمن علیه ما محسوب می‌شود. 1392/12/08


سردار غلام‌رضا جلالی درخصوص تهدیدات اقتصادی دشمن گفت: کاهش هزینه‌ی تحمیلی بر سبد خانوار، پایدارسازی حوزه‌ی اداره مردم در برابر تهدیدات و شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و وابستگی‌ها به خارج از جمله این تهدیدات هستند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: تحریم آگاهانه کالاهای مصرفی خارجی، توسعه‌ی تولید و مصرف کالاهای ایرانی، کاهش آسیب‌پذیری‌های اقتصادی عمده، مدیریت و پاسخ‌دهی به تهدیدات اقتصادی و تأکید بر تولید داخلی از دیگر اقدامات پدافند غیرعامل در جنگ اقتصادی محسوب می‌شود. وابستگی عمده اقتصادی کشور در حوزه‌ی نفت، آسیب‌پذیری‌های حوزه زیر ساخت فن‌آوری اطلاعات (سایبر) در حوزه‌ی بانک و تجارت، وابستگی فن‌آورانه زیرساخت‌های کشور، وابستگی زیرساخت‌های داخلی و بین‌المللی به حوزه سایبری، ضعف مدیریت در پشتیبانی از تولیدات داخلی، ضعف عمده در حمایت از نخبگان و مخترعان داخلی نیز از آسیب‌ها و ضعف‌های عمده ما در جنگ اقتصادی است.

وی به راهبردهای جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: تداوم تحریم‌های اقتصادی، محاصره فیزیکی اقتصادی، جلوگیری از توسعه درون‌زا و بومی، توسعه فضای تهدید و القای ناامنی اقتصادی، گسترش فرهنگ مصرف‌گرایی افراطی، بالابردن سطح توقع اقتصادی مردم، القا و تبلیغ وجود فقر و تبعیض اقتصادی، اخلال در مسیر خروج کشور از اقتصاد تک‌محصولی و اخلال در امنیت اقتصاد داخلی، راهبردهای جنگ آمریکا علیه ما هستند. هدف جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، تمرکز فشارها و انتقال آن به حکومت ماست. حرکت تدریجی و نرم محاصره اقتصادی، تمرکز بر سنجش میزان فشار منتقل شده به مردم و عدم انتقال مشکلات اقتصادی به حوزه اروپا و آمریکا نیز از جمله اهداف دیگر دشمن علیه ما محسوب می‌شود.

8 اسفند 1392

اصل این مطلب را می‌توانید از این‌جا پی بگیرید.