جنگ‌های ارزی / چگونه پول بدون پشتوانه، سلاح جدیدی برای کشتار جمعی محسوب می‌شود؟!


در «جنگ‌های ارزی»، جان کولی این ماتریس کثیف از جنگ و سیاست، و خرابکاری و فرار را با مستندات جدیدی که به‌تازگی افشا شده‌اند را ترسیم می‌کند.


 currency-wars,how-forged-foney-is the-new-weapon-of-mass-destruction

Currency Wars

 How Forged Money is the New Weapon of mass destruction

جنگ‌های ارزی

چگونه پول بدون پشتوانه، سلاح جدیدی برای کشتار جمعی محسوب می‌شود؟!

 

مؤلف: John W. Cooley

ناشر: Skyhorse Publishing

سال نشر: 2008 میلادی


 بی‌صداترین اسلحه‌ی کشتار جمعی در جهان، 75 درصد از جنسش پنبه و 25 درصد آن پلاستیک است. اما 100 درصد ماهیتی قلابی، جعلی و بدون پشتوانه دارد. میزان و حجم این پولِ تقلبیِ در گردش ناشناخته است؛ و این در حالی است که سالانه صدها میلیون دلار جعلی در ایالات‌متحده ضبط می‌شود.

جعل و تقلب گسترده‌ی پول صرفاً یک جرم سازمان‌یافته نیست؛ بلکه می‌تواند یک ابزار تهاجمی در جنگ اقتصادی محسوب شود که توسط دولت‌ها برای بی‌ثبات کردن وضعیت دشمنانشان به کار برود؛ و این اکنون تبدیل به یک اقدام فراگیر شده است.

 چاپ پول، برای دولت‌ها اسکناس کافی را برای دست‌یابی به تسلیحات مورد نیازشان فراهم می‌کند؛ یک واقعیت اثبات نشده که حتی باید بیشتر از بلندپروازی‌های نظامی‌شان از آن ترسید.

در «جنگ‌های ارزی»، جان کولی این ماتریس کثیف از جنگ و سیاست، و خرابکاری و فرار را با مستندات جدیدی که به‌تازگی افشا شده‌اند ترسیم می‌کند.

کولی با مستنداتی قوی از عصر حاضر و گذشته‌ای شبیه آن، نشان می‌دهد که دسیسه‌ی دولت‌های امروزی بازتاب و انعکاسی از اقدامات امپراطوری‌هایی چون ایران، روم، یونان و چین در گذشته‌های دور برای مقابله و دفاع در برابر پول بدون پشتوانه است. چاپ پول در سراسر قرون وسطی و دوران رنسانس در اروپا جرم بالایی بود؛ و نقشی کلیدی را در انقلاب‌های آمریکا و فرانسه بازی کرد؛ و توسط انگلیس‌ها، آلمان‌ها و روس‌ها در دو جنگ جهانی استفاده شد.

پول بدون پشتوانه با دیکتاتوری‌های پس از جنگ آمیخته است و ابزاری برای سازمان‌هایی چون: سی‌آی‌اِی CIA، کاگ‌ِ‌بِ KGB، کارتل مدلین و سه‌گانه‌های چینی (اشاره به نهادهای چینی که جرایم سازمان‌یافته توسط آن‌ها انجام می‌شود) بوده است.

این وضعیت، یک تقلب فجیع در مقیاس گسترده را شامل می‌شود که پیامدهای آن ابعاد سیاسی، اقتصاد جهانی و ثبات اجتماعی را در بر می‌گیرد.

توضیح کدآمایی در مورد محتوای این کتاب: روی‌کرد این کتاب در بررسی «جنگ ارزی»، نسبت به کشورها و جریان‌های مخالف ایالات‌متحده‌ی آمریکا در جهان، خصوصاً جمهوری اسلامی ایران، روی‌کردی جهت‌دار و مغرضانه است. کتاب سعی کرده  ایران را در فضای جنگ ارزی علیه آمریکا فعال نشان دهد، در حالی‌که در طول تاریخ این آمریکا بوده است که فعالانه به جنگ ارزی علیه سایر کشورها از جمله ایران دست زده است.

در مقابل تاکنون ایران در فضای «جنگ ارزی» منفعل بوده و دائم در معرض تهاجمات آمریکا و دلار آن قرار داشته است ـ که مؤلفه‌های آن را می‌توان در پرونده‌ی جنگ‌های ارزی مشاهده کردـ‌، اما این کتاب، آمریکا را به‌عنوان طرف مظلوم و خسارت‌دیده‌ی این مخاصمه قلمداد می‌کند و دشمن مهاجم و متخاصم را کشورهای دیگر می‌داند. با این همه، با توجه به ارتباط محتوایی این کتاب با موضوع «جنگ ارزی» و انگشت‌شمار بودن کتاب‌هایی که در این حوزه نوشته شده‌اند، این کتاب در بخش کتاب‌شناسی پرونده‌ی جنگ‌های ارزی قرار داده شده است.