اجرای اقتصاد مقاومتی با اقتصاد لیبرالیستی ممکن نیست!


دولت برای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی باید لباس اقتصاد لیبرالیستی را از بدنه دستگاههای خود خارج کند.
مسئولان و مشاوران دولت اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارند.


نگاه استادان اقتصاد به موضوع اقتصاد مقاومتی و شعار سال 95، خصوصا افرادی که جزو جریان اصلی اقتصاددانان و طرفداران دولت محسوب نمی‌شوند می‌تواند برآوردی واقعی از امکان‌ تحقق اقتصاد مقاومتی و شعار سال، در یک سال باقی‌مانده از دولت یازدهم به دست دهد. ابوالقاسم حکیمی پور، استاد دانشگاه تهران، از این دست افراد است که مصاحبه‌ی کوتاه پیش‌ رو با او می‌تواند تا حدی به این سوال پاسخ دهد که دولت یازدهم در یک سال باقیمانده چقدر می‌تواند اقتصاد مقاومتی را محقق کند؟

ابوالقاسم حکیمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در رابطه با شعار سال 95 «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» اظهار داشت: امسال مقام معظم رهبری برای هفتمین سال پیاپی مسئله اقتصاد را مورد اشاره قرار داده و پیش‌بینی‌های مهمی در این زمینه داشتند.

1«تأکید مقام معظم رهبری بر مسئله اقتصاد مقاومتی»

وی افزود: با توجه به اینکه ایشان می‌دانند تحریم‌ها همچنان باقی خواهند ماند و دنیای غرب به دنبال همراهی انقلاب اسلامی با خود خواهد بود، موضوع اقتصاد مقاومتی و استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه کشور را مطرح می‌کنند.

این اقتصاددان با بیان اینکه دنیای غرب روی منطقه‌ی غرب آسیا حساب ویژه‌ای باز کرده است، گفت: 22 کشور در این منطقه وجود دارد که تنها انقلاب اسلامی ایران مقابل زیاده خواهی های آمریکا ایستاده است و به اهداف استعماری آنها پاسخ مثبت نمی‌دهد.

Middle East«22 کشور در منطقه‌ی غرب آسیا وجود دارد که تنها انقلاب اسلامی ایران مقابل زیاده خواهی های آمریکا ایستاده است»

حکیمی‌پور با بیان اینکه ضعف در ساختارهای اقتصادی ایران منجر به تقویت مواضع غربی‌ها در مقابل کشورمان شده است، و تنها علاج این مسأله نیز توجه به اقتصاد مقاومتی، تکیه بر نیروها و صنایع ملی است و این سیاست‌ها بر لزوم تولیدات با قابلیت صادرات تأکید دارد، بنابراین هرچه تولید می‌کنیم باید قابلیت رقابتی داشته باشد.

وی معتقد است با برپایی سمینار، همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلف، اقتصاد مقاومتی به مرحله عمل نمی‌رسد، بلکه اقدام جدی در این زمینه نیازمند عزم و اراده و باور مردم و مسئولان دولتی است.

seminar«با سمینار، اقتصاد مقاومتی به مرحله عمل نمی‌رسد»

این استاد اقتصاد دانشگاه با اشاره به اینکه مسئولان دولتی در کشور ما بر روی اقتصاد لیبرالیستی تأکید دارند، گفت: و در تفکر آنها اقتصاد مقاومتی جایی ندارد و به جرأت می‌توان گفت که مشاوران اقتصادی آقای روحانی رئیس جمهور محترم، از جمله آقایان نیلی، نجفی، نهاوندیان و نوبخت اعتقادی به این مسئله ندارند.

-اقتصادی-روحانی

«مشاوران اقتصادی آقای روحانی اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارند»

وی گفت: در برنامه‌های سال 95 دولت هم به هیچ عنوان کورسویی از اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی به‌طور جدی و عملیاتی مشاهده نمی‌شود و یکی از نقاط ضعف در این دولت، عدم توجه به اقتصاددانان و دانشگاهیان است.

حکیمی‌پور با تأکید بر اینکه مسئولان دولتی به دنبال مصرفی کردن اقتصاد کشور و افزایش واردات هستند، گفت: هر یک میلیون دلار واردات به معنای از بین رفتن 10 فرصت شغلی مؤثر در کشور است که در آینده آسیب‌های آن جدی‌تر خواهد شد.

وی با اشاره به این که اقتصاد لیبرالیستی در دنیای غرب پس از 45 سال اجرا به چالش کشیده شده است، گفت: مسئولان ما به دنبال این سیاست‌ها هستند، در حالی که به ضعف‌های آن توجهی ندارد.

Occupy Wall Street protesters gather in Duarte Square in New York«اقتصاد لیبرالیستی در دنیای غرب به چالش کشیده شده است»

این استاد اقتصاد که تجارب مختلفی در دستگاه‌های دولتی و نظام بانکی ایران داشته، معتقد است که موضوع اقتصاد مقاومتی به‌طور نمایشی در دولت فعلی و قبلی اجرا می‌شود و کارگروه‌های آن با حضور افراد غیرمتخصص و ناآگاه نسبت به دیدگاه‌های اقتصاد مقاومتی تشکیل شده است.

وی گام اول و مهم اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را بیرون آمدن دولت از لباس اقتصاد لیبرالیستی عنوان می‌کند که باید لباس اقتصاد مقاومتی در بدنه دولت از رأس تا ذیل پوشیده شود.

حکیمی‌پور تعطیلی کارگاه‌های کوچک را یکی دیگر از آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی به ظرفیت‌های داخل کشور و مردمی کردن اقتصاد اشاره دارد، در حالی که در سال‌های گذشته کارگاه‌های کوچک که مبنای اشتغال‌زایی فراوان است، به‌طور کامل تعطیل شدند.