گزارش مرکز پایش : آکسفام ، نهادی در خدمت ابرطبقه


بنابراین نهاد غیرانتفاعی آکسفام از این حیث، خود بخشی از ابرطبقه‌ی جهانی است که برای حداکثرسازی سود آن‌ها اقدامات خود را سامان می‌دهد.


«ثروت جهانی به‌طور فزاینده‌ای در دستان نخبگان ثروتمند محدودی -ابرطبقه- متمرکز شده است. مسیر تولید ثروت این افراد از فعالیت‌های اقتصادی در بخش‌های مالی -بازار سهام و بورس-، بیمه، لوازم پزشکی و دارو می‌گذرد.

شرکت‌های وابسته به هر یک از این بخش‌ها سالانه میلیون‌ها دلار در لابی‌گری‌های سیاسی برای به دست آوردن حمایت، قدرت و نفوذ و افزایش سود و سرمایه‌شان هزینه می‌کنند؛ وزن بیشتر این لابی‌گری‌ها در ایالات‌متحده‌ی آمریکا به مالیات و بودجه‌بندی معطوف است؛ این یعنی دارایی‌های عمومی جامعه که باید به منافع کل مردم تعلق داشته باشد، متأثر از منافع قدرت لابی‌های سیاسی تعیین می‌شود؛ -این‌جا جمع بینِ اقتصاد و سیاست در لیبرالیسم است؛ جایی‌که اثبات می‌کند اقتصاد خیلی هم مبتنی بر تئوری‌های توسعه‌ی لیبرال از سیاست جدا نیست و نهاد قدرت، در رأس مثلث واقع شده و اضلاعش را سیاست و اقتصاد تشکیل می‌دهند/مرکز پایش.-»

متن بالا، مقدمه‌ای است که در ابتدای گزارش 2015 آکسفام پیرامون بررسی نابرابری در جهان، ارائه شده است. در این گزارش، خلاصه‌ای از آمار توزیع ثروت در جهان و مسیرهای کسب آن توسط ثروتمندان بیان گردیده؛ راه‌هایی که اقدامات مالی و لابی‌های سیاسی را شامل می‌شود. در این گزارش آمده که 48% ثروت جهان در اختیار 1% افراد و 52% باقی‌مانده‌ی ثروت در اختیار 99% دیگر است که این نسبت -48%- تا سال 2016 به 50% ثروت افزایش می‌یابد.

آکسفامبا توجه به این‌که این گزارش در نشست امسال «مجمع اقتصاد جهانی -داوس-1» توسط رییس آکسفام -وینی بیانیاما- ارائه گردیده، و این اجلاس نیز تجمع سالیانه‌ی 2500 نفر از ابرطبقه‌ی جهانی است، طرح این گزارش هشداری است به رهبران کشورهای توسعه‌یافته و صاحبان شرکت‌ها، نسبت به ناپایداری سیاسی و ایجاد شورش‌های انقلابی که ممکن است در کشورهای پیش‌رفته به وجود بیاید تا این نظام نابرابر را بر هم بزند.

بنابراین نهاد غیرانتفاعی آکسفام از این حیث، خود بخشی از ابرطبقه‌ی جهانی است که برای حداکثرسازی سود آن‌ها اقدامات خود را سامان می‌دهد. یورونیوز فارسی طی مصاحبه‌ای با رئیس آکسفام حین برگزاری اجلاس داوس 2015، با طرح این سؤال که «آیا شما فکر می کنید که حاضران در داووس به شما گوش می کنند؟» پاسخ می‌شنود که:

«بله آنها به ما گوش می کنند. رهبران تجاری و سیاسی جهان به داشتن یک جامعه‌ی باثبات علاقمندند تا بتوانند به خوبی حکومت کنند یا منافع اقتصادی خود را تامین کنند. پیام این است که اگر رهبران سیاسی و تجاری جهان مانع افزایش نابرابری نشوند، رشد در هر زمینه ای با معضلات زیادی روبرو می‌شود. اگر فقر را ریشه کن نکنیم برای خود دولت‌ها و برای جامعه اثرات منفی خواهد داشت.»

لازم به ذکر است که وی در اجلاس داوس 2015 به‌عنوان نائب‌رییس حضور داشته.

این گزارش در 5 محور تنظیم شده که عبارت است از:

  1. تمرکز ثروت جهان نزد نخبگانی محدود -به‌نام ابرطبقه-
  2. ابرطبقه، ثروتش را از طریق فعالیت‌های اقتصادی به دست نمی‌آورد!
  3. میلیون‌ها دلار هزینه شرکت‌های مالی و بهداشتی در لابی‌گری سیاسی در سال 2013
  4. لابی‌گری در آمریکا روی مفاد بودجه و مالیات
  5. راه‌کار، افزایش نابرابری اجتناب‌ناپذیر نیست.

متن کامل و ترجمه‌ی اهم محورهای این گزارش را می‌توانید از این‌جا دریافت کنید.


1. World Economic Forum -Davos-